Szolgáltatásaink
- Fogászati szűrés
- Röntgendiagnosztika
- Esztétikus, fogszínű tömések, amalgám tömések cseréje
- Direkt héjak, porcelán héjak
A fogak alaki-, kisebb helyzeti hibái, makacs elszíneződései jól korrigálhatók az un. Héjakkal. Ezek kis porcelán lapocskák, amiket a fog külső felszínére helyezünk. A héjakat minimális csiszolás után, lenyomat alapján készíti a technikus.
- Fogfehérítés
A fogak elszíneződésének számos oka lehet: színes ételek-italok rendszeres fogyasztása, öregedés, egyes gyógyszerek szedése (pl. tetraciklin), gyökértömés, fog elhalása.
Az igényes külső nélkülözhetetlen feltétele a fehér fogsor. A fogfehérítés ma már mindennapos eljárásnak számít, bár még mindig nem terjedt el olyan széles körben, mint pl. az Egyesült Államokban.
A modern fogfehérítő szerek vagy hidrogén peroxidot, vagy karbamid peroxidot tartalmaznak. Ezek a peroxidok behatolnak a kemény fogszövetekbe, és oxidálják mind a fogzománc felszínére, mind a zománc és a dentin szövetébe beépült szerves színező anyagokat. A fehérítés során a peroxidok reakcióba lépnek e szerves színezőanyagok kettős kötéseivel, és a folyamat eredményeként színtelen oxidált molekulák és részecskék alakulnak ki, melyek kioldódnak a fogszövetből. Az ennek következtében kialakult mikroszkopikus pólusokba fluoridok építhetők be, mely nem csak hogy erősíti a fogzománcot, de tartósabbá is teszi a fogfehérítés hatását.
A fehérítő kezelés előtt a fogköveket el kell távolítani. Ezután egy héttel történhet a fehérítés. Az egész fogazat fehérítésének egyik módja, hogy a páciens 8-10 napig napi félórára egy lenyomat alapján készült sínt visel, amibe maga helyezi be a fehérítő anyagot.
Gyökértömött fogak fehérítésekor a korona belsejébe is teszünk fehérítő anyagot, ezzel még látványosabb eredmény érhető el.
- Fogékszer felragasztása
A szép egészséges fogainkra terelhetjük a velünk társalgók figyelmét egy jól elhelyezett fogékszerrel. Ezeket a zománc megsértése nélkül ragasztjuk a fogfelszínre.
- Barázdazárás
A barázdazárás szerepe az, hogy a szuvasodásra hajlamos fogfelszínt egy véd?burokkal lássuk el, ezzel meggátolva a szuvasodás kialakulását és/vagy továbbterjedését. A rágófogak rágófelszíne rücskös, barázdázott. Ezekben a barázdákban az ételmaradékok megrekedhetnek, és a felszaporodó baktériumok elindítják a fog szuvasodását. A barázdazárás során a fogak rágófelszínét kenjük be egy híg, folyékony anyaggal, amely szétfolyik a barázdákban, megkeményedik.
Gyermekeknél a rágófogakon alkalmazhatjuk, tejfogakon és maradófogakon egyaránt. A fogszuvasodásra hajlamosnak tekintett gyerekeknél érdemes az összes maradó rágófogat ily módon védeni. Ha a gyerekünk szájába tekintve a rágófogak felszíne sötétbarna, fekete vagy hasonlóan fogtól elütő színű, de még nem lyukas, akkor érdemes fontolóra venni ezt a kezelést, mivel gyors, teljesen fájdalommentes, nem kell fúrni, maximálisan "fogkímélő", és nem utolsó sorban olcsóbb mint egy tömés.
- Élethű fogpótlások
- Fémmentes koronák (tiszta porcelán: procera) :
A legtermészetesebb esztétikai eredmény akkor érhető el, ha a koronák nem tartalmaznak fém alapot. A különböző fémallergiák miatt szintén fontos, hogy lehetőségünk legyen nem fémes fogművek elkészítésére.
- Esztétikus porcelán leplezésű koronák és hidak :
fogpótlások elkészítésének legfontosabb szempontja a pontosság, a koronák és hidak tökéletes széli záródása. Ha egy fogpótlás rosszul zár, akkor az alatta lévő fog elromlik, alászuvasodik.
Az elálló szélű, rosszul záró koronák nehezen tisztíthatóak, ez egyrészt fogszuvasodáshoz, másrészt fogkövesedéshez és következményeként fogágybetegséghez, tasakok kialakulásához vezet. A modern csiszoláskor (vállas preparálás)egy kis vállat alakítunk ki körkörösen a fogak anyagában. A koronák szélei ezeken a finom kis vállakon ülnek, ezért nem nyomják meg az ínyt. A vállasan elkészített szép porcelán koronák és az egészséges rózsaszínű íny így együtt biztosítják hosszú távon a tökéletes rózsaszín-fehér esztétikát.
- Kivehető részleges, vagy teljes fogpótlások:
Részleges kivehető fogpótlások
Ha a foghiány mértéke lehetetlenné teszi a rögzített hídpótlás készítését, részleges kivehető fogpótlást készítünk. A részleges kivehető fogpótlást a megmaradt fogakhoz rögzítjük oldható módon. Ilyen oldható kapcsolatot biztosíthatunk a különböző rejtett elhorgonyzású eszközökkel. A rejtett elhorgonyzású eszközök alkalmazásával a legjobb esztétikai hatást érhetjük el, helyreállítva a megfelelő rágófunkciót.
Teljes kivehető fogpótlás
Teljes fogatlanság esetén készítjük ezt a típusú fogpótlást. A fogpótlás a fogatlan állcsontgerincre fekszik fel. Elkészítése nagy tapasztalatot és felkészültséget igényel mind a fogorvos, mind a fogtechnikus részéről. Gyakran előfordul, hogy a régóta fennálló fogatlanság következtében az állcsontgerinc íve, amelyben a fogak rögzültek, annyira visszasorvad, hogy az arra elkészített kivehető fogsor nem tud stabilan rögzülni. Ennek oka, hogy a nyelv- és a mimikai izmok állandó mozgásának következtében a fogsor elmozdul. Ez állandó kellemetlenséget és panaszt okoz a páciensnek, aminek következtében nem mer gesztikulálni, ajkaival állandóan a fogsorát feszíti, hogy ne mozduljon el, és csalódott, bizalmát elveszti fogorvosában és egyáltalán nem hordja fogsorát. Erre is van megoldás, amit javaslunk Önnek! Amennyiben rendelkezésre áll még megfelelő csontmennyiség az állcsontgerinc ívében, implantátumot ültetünk be a csontba, amelyhez rögzíteni tudjuk a kivehető fogsort. Így a páciensünk biztonságosan tudja viselni fogsorát, nem félve attól, hogy a beszéd vagy nevetés során esetleg elmozdul fogsora.
A műfogsor azon felül, hogy pótolja az elveszített fogakat és visszaadja a rágás képességét, javítja az archarmóniát is, azáltal, hogy támasztékul szolgál az arcizmoknak, így nem esik be a felső- és az alsó ajak, valamint az ajkak körüli ráncok is kisimulnak. A teljes kivehető fogsor anyagát egy speciális műanyagból, akrilátból készítik, amelyet különböző fém részekkel erősítenek meg.
Az elkészített, új fogsor megszokásához csaknem minden esetben türelmi időre van szükség, ezért nem kell azon aggódni, hogy fogsora kényelmetlen, esetleg töri az ínyét, viselésekor fokozódik a nyáltermelése, hanem minnél több időt viselni kell nap mint nap. A teljes megszokáshoz hetekre van szükség. A hozzászokást nehezítheti, hogy a fogsor eleinte kényelmetlen, feltörheti az ínyt.
- Szájhigiéniai és paradontológiai (fogágybetegségek) kezelése
- Fogkő eltávolítása ultrahanggal :
A fogkőeltávolítás során az ultrahangos készülék leválasztja a fogfelszínről a felrakódott lepedéket, elszíneződéseket és fogkövet, miközben vízzel mossa, és hűti a fogakat.
A fogkőképződés mennyisége egyénileg eltérő, ezért az orvosaink által javasolt időközönként célszerű megismételni a kezelést. Általában félévente időszerű, így egybeesik az egyébként is szükséges féléves fogászati kontroll időpontjával.
- Ínygyulladás kezelése:
A fogínysorvadás egyik tünete, hogy a fognyakról az íny visszahúzódik, másik tünete és ez a rosszabb, amikor a fogak annyira meglazulnak, hogy mozgathatóvá válnak. Az előbbi tünet kiváltó oka lehet a helytelen fogmosási technika, vagyis amikor a fogakat vízszintesen sikáljuk. Ennek következménye a fognyak kikopása és a fogzománc meggyengülése.
A fogíny kezelése során először meg kell szüntetni a gyulladást, okozó tényezőket. Ide tartozik a fogkő-eltávolítás, elálló korona és tömésszélek kezelése, de lehet immunológiai eredetű és bizonyos gyógyszerek is okozhatják. Az íny gyógyulása heteket (akár hónapokat is) vesz igénybe ezért, fogpótlást csak teljesen gyógyult ínybe célszerű végezni, ez alatt ideiglenes fogpótlást szoktak alkalmazni. Az ínybetegségek megelőzésére fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, az alapos és helyes technikájú fogmosás, valamint kiegészítő fogtisztító eszközök használata, például a fogselyem vagy szájvíz, öblögető használata.
Bizonyos esetekben szükséges az ínytasakok kitisztítása is, ugyanis az ezekben elszaporodó baktériumok is gyulladást okozhatnak.
- polírozás
- intraorális homokfúvás
- Szájsebészeti kezelések
- Implantátumok beültetése
- Foghúzás
- Foghúzás sebészeti feltárásból
- Gyökerek eltávolítása
- Gyökércsúcs műtéttel (resectio, cysta)
- Gnatológia : az állkapocs izület funkciójának helyreállítása
A gnatológia szószerinti fordításban "rágástan"-t jelent. Ám ennek ellenére nem a rágással foglalkozik.
A gnatológia, mint tudomány a fogak formájával foglalkozik, illetve azzal, hogy ezek a formák hogyan hatnak a funkcióra és az esztétikára.A fogsorzáródás sokféle lehet. A hibás fogsorzáródás azonban az állkapocsizületek hibás pozícióját eredményezi.
A hibás izületi pozíció következménye a rágóizomzat hibás működése, amely gyakran a teljesen más területen jelentkező, igen különböző tüneteket okozhatja (pl.: alvászavar, fejfájás, szem alatti ödéma, alvás alatti
karzsibbadás.). Napjainkban lehetőség nyílik ezen funkciók speciális készülékkel való mérésére, a helytelen összezáródás felismerésére és megfelelő kezelésére. Ez a mérési módszer rövid ideig veszi igénybe a betegek türelmét (összességében fél-egyórás a mérés,
amelynek során a páciensnek kb. 10 perc erejére kell együttműködnie kezelőorvosával) , illetve számukra semmiféle fájdalommal sem jár. A két fogsor felszíneinek megfelelő kialakításával megoldhatóak a helytelen összezáródásból adódó problémák.